Niepubliczna Szkoła w Żelaźnie

WOLONTARIUSZE na IV Dolnośląskiej Olimpiadzie

Dzieci i Młodzieży Romskiej w Kłodzku

 

                Dnia 25. września 2014r. cztery - pełne werwy - dziewczyny z III klasy Niepublicznego Gimnazjum w Żelaźnie: Aleksandra Radzewicz, Oliwia Wawryków, Anna Poniatowska i Katarzyna Górecka, podjęły się pełnienia wymagającej funkcji wolontariuszy, podczas IV Dolnośląskiej Olimpiady Dzieci i Młodzieży Romskiej, zorganizowanej przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich (p. Annę Olinkiewicz i p. Aleksandrę Anigacz) w Kłodzku.

                Swoją przygodę z wolontariatem rozpoczęły od "produkcji" ozdób: wyplatały branzolety, nawlekały naszyjniki, robiły wymyślne kolczyki i tym podobne świecidełka, którymi obdarowywały uczestników olimpiady. Potem podjęły się trudnej sztuki zaplatania kolorowych warkoczyków. W obu zadaniach wykazały się zarówno zręcznością manualną, jak też niekonwencjonalnymi pomysłami. Ale na głęboką wodę zostały rzucone dopiero jako opiekunki największej grupy uczestników olimpiady - z Wrocławia. I tu działały sprawnie i z właściwym sobie wdziękiem (docenionym zwłaszcza przez startujących w zawodach rówieśników płci odmiennej...).

                Nowe doświadczenia, bezinteresowne działania na rzecz innych, poświęcony czas, zawarte znajomości, przyglądanie się pracy innych - to cenna lekcja, mimo, że poza murami szkoły i planem zajęć. Mam nadzieję, że to pierwsze działanie stanie się zaczynem wolontariackiej pracy uczniów z Żelazna. Może dziewczyny zarażą swoim entuzjazmem innych? Myślę, że warto. A Wam, dziewczyny gratuluję i dziękuję.

                                                                                                                             Opiekun - Magdalena Lasek.

Ps. Podziękowania dla P. Dyrektor Barbary Piorun - Czech za to, że- jak zawsze - wspiera dobre inicjatywy i służy swoim czasem (i nie tylko) dając wzór bezinteresownego działania.

I oczywiście paniom Ani i Oli za to, że zaprosiły nas do współpracy.